pátek 5. června 2015

Gelli Plate - 2.část: Šablony a hřebeny


V první části jsem popsala základní postupy, dnes vám ukážu, jak se pracuje s pomůckami, které ke Gelli plate neodmyslitelně patří. Jsou to především šablony, masky a nástroje, kterým říkám hřebeny.Nejprve si ukážeme práci se šablonami.

S jejich pomocí potisknete hned dva papíry. Tzv. pozitiv a negativ.

Na podložku natřeme barvu a na ni položíme šablonu. Nejlépe alespoň tak velkou, jak velký papír potřebujeme natisknout. Na položenou šablonu přiložíme papír a přitiskneme. Poté papír odstraníme a odstraníme i šablonu. Na Gelli plate zůstala barva, která byla schovaná pod šablonou. Tu tam přeci nenecháme a vzor natiskneme na druhý papír.
 
První tisk, kdy se natiskne barva kolem šablony
Druhý tisk, natiskne se barva, která byla pod šablonou

Druhá ukázka je opět se šablonou. Když na natřenou barvu položíme šablonu, dříve než vzor natiskneme na papír, volnou plochu "poťupkáme" skrčeným papírovým kapesníkem nebo ubrouskem. Teprve pak natiskneme první papír. Po odstranění šablony můžeme zbylou barvy opět částečně odstranit pomačkaným kapesníkem.


Výsledný tisk

Jestliže máte doma zásobu malých šablon (např. od Tima Holze) a velkou podložku, nezoufejte, i tyto šablony můžete u monoprintu uplatnit. Nebudeme ale papír tisknout přes šablonu, nýbrž vzor do barvy pouze otiskneme, hlavně ve střední části tak, aby se neotiskly rovné okraje, ale aby okraje zůstaly nepravidelné. Tak vytvoříme na podložce vzor, který pak natiskneme na papír.
 

Otisk šablon na podložce

Natištěný papír
Pomocí hřebenů vytvoříme poněkud jiné vzory.
 
 
Speciální hřebeny jsou gumové nebo plastové, s těmi gumovými se mi lépe pracuje. Pokud speciální hřeben nemáte, stejnou službu vám udělá hřeben na vlasy, praktičtější je ne příliš široký hřeben, nejlépe tak 5-8 cm. Lépe s ním vzory tvoří. Ale nic nebrání tomu, abyste dlouhým hřebenem vytvořili vzor po celé ploše.
 
Vzor na podložce s barvou

Výsledný tisk
Při vytváření vzorů vrstvíme 2-3 tisky na sebe a techniky můžeme různě kombinovat.
 
Výsledný tisk může vypadat třeba takto:
 
 
Můj dnešní tip: Chcete-li natisknou přes šablonu text tak, aby byl čitelný, nezapomeňte položit šablonu obráceně. Text na šabloně uvidíte zrcadlově.
 
Příště si ukážeme, jak lze vytvořit vzory pomocí materiálů, které máte určitě doma :-)
 
Přeji vám hodně zábavy při vytváření vzorů a děkuji za návštěvu :-)
 

Žádné komentáře:

Okomentovat